آمارها نشان می دهد که اکثر کسب و کارهای چاپی کمتر از 10 نفر پرسنل دارند. از طرفی شاهد آن هستیم که تجهیزات چاپ دیجیتال مدرن هر روز کوچکتر و ارزان تر می شوند؛ طوری که با هر بودجه ای میشود یکی از آن ها را خرید و حتی در یک دفتر خانگی آن را نصب کرد، شاید نیازی هم به متخصصین مجرب برای راه اندازی آنها نباشد.

اما راه اندازی یک مجموعه چاپ دیجیتال فقط با خرید تجهیزات آن انجام نمی شود، بلکه قبل از آن گامهای مهمتری وجود دارد که در این نوشته به آن می پردازیم:

گام اول: یافتن یک گوشه بازار در چاپ دیجیتال

1. در چاپخانه ها و چاپ و تکثیرها شاگردی کنید!

خیلی توصیه می شود که قبل از ورود به این کسب و کار، در جای دیگری به کسب تجربه عملی مشغول شوید. سعی و خطا کردن در این کار ممکن است به قیمت برباد رفتن سرمایه و نارضایتی مشتریانتان تمام شود. نکات ظریف و جزئیاتی وجود دارد که از بیرون کسب و کار ممکن است به چشم نیایند و یادگیری آنها بدون کار عملیاتی ممکن نیست.

2.یافتن یک گوشه بازار در صنعت چاپ دیجیتال.

اکثر کارآفرینان موفق چاپ، کسب و کارشان را با یافتن گوشه بازار‌ در یک حوزه اختصاصی آغاز کرده اند. امروزه موفقیت بیشتر از طریق تمرکز بر یک نیاز خاص و برآورده کردن آن حاصل می شود تا اینکه بخواهیم نیاز همه افراد را پوشش دهیم.

برای مثال می توان به چاپ پلاک های خطر و یا تابلوهای راهنما اشاره کرد. تارگت این کسب و کار، شرکت هایی هستند که نیاز فوری به چاپ علائم و تابلوهای راهنما دارند. ممکن است درخواست های آن ها غیر مداوم و فصلی باشد، اما میتوان با تمرکز بر نیاز آنها به حاشیه سود خوبی رسید.

3. با استانداردهای آن گوشه بازار آشنا شوید
ممکن است آن گوشه بازار را که انتخاب کرده اید استاندارهای بخصوصی داشته باشد که رعایت کردن آنها نیاز به خرید تجهیزات گران و بکارگیری نیروی متخصص باشد. قبل از شروع به کار حتما این استانداردها را بررسی کنید.

4. هشدار! با احتیاط قول بدهید!

به خاطر داشته باشید که شما مسئول تحویل به موقع کار و جلب رضایت مشتریان هستید. هرگونه تضمین کتبی و یا شفاهی مانند تضمین کیفیت چاپ، زمان تحویل و … ممکن است شما را به دردسر بیاندازد چون این احتمال وجود دارد که مشتری کار را رد کند.

ممکن است مشتریان بخواهند در مواردی مانند زیر از شما تضمین بگیرند:
•کیفیت چاپ دیجیتال مطابق با برترین کیفیت باشد، رنگها بسیار دقیق چاپ شوند و محصول کاملا جلوه کند.
•کیفیت رنگ ها عالی باشد
•رنگ ها رضایت بخش باشند!

دقت کنید که اینگونه قول دادن ها باعث دردسر میشون چون ممکن است کیفیت از نظر مشتری با نظر شما متفاوت باشد.

استانداردها در کیفیت چاپ تبلیغاتی از نشر رومیزی (مثل کپی رنگی و تکثیر معمولی) بالاتر دستیابی به این کیفیت نیازمند طراحی و گرافیک حرفه ای و از آن طرف چاپخانه ای مجهز است. بنابراین در هنگام عقد قرارداد به این موضوع دقت کنید.

وقتی مشتری نوع کاغذ و برند آن و هرجزئیات دیگری را مشخص کرده است و به صورت کتبی موافقتی انجام شده،‌ شما نمی توانید اعمال سلیقه کنید. چون این ریسک وجود دارد که مشتری کار را قبول نکند و درخواست چاپ مجدد کند با هزینه شما!

گام دوم: تعیین و تهیه تجهیزات چاپ دیجیتال مورد نیاز

1.در مورد رقیبان و تجهیزات چاپ دیچیتال مورد استفاده آنها تحقیق کنید.

پس از اینکه گوشه بازار خود را پیدا کردید،‌ در مورد این تحقیق کنید که چه کسانی تا کنون نیاز این بازار را برطرف میکرده اند و در موردشان تحقیق کنید. وبسایت آن ها را رصد کنید و در مورد خدماتی که قادر به ارائه آن نیستند مطالعه کنید. درباره روشهایی که به آن گوشه بازار میتواید نفود کنید فکر کنید و طرح کسب و کار خود را تهیه کنید.

2.از تولید کننده ها در مورد تجهیزات چاپ دیجیتال موجود تحقیق کنید.

پس از تشخیص اینکه رقبای شما از کدام تجهیزات استفاده می‌کنند، شروع به خریداری تجهیزات خود نمایید. شما باید تجهیزاتی با کیفیت عالی و در عین حال مقرون به صرفه برای گوشه بازار خود پیدا کنید. انتخاب اشتباه تجهیزات می‌تواند باعث نابودی کسب و کار شما شود.

ابتدایی ترین نیاز شما یک کامپیوتر رو میزی، تعدادی نرم افزار طراحی و یک پرینتر دیجیتالی با کیفیت عالی است که توان پرینت طرح هایی تا قطع A3 را داشته باشد.

بعد از آن ممکن است به یک دستگاه فتوکپی نیاز پیداکنید؛ بعضی از آنها کار پرینتر و اسکنر را هم انجام میدهند. بسته به نوع کارتان ممکن است به دستگاه برش کاغذ، دستگاه پرس کارت با قابلیت تنظیم دما، دستگاه سوراخ کن و دستگاه فنرزنی و … هم نیاز پیدا کنید.

بهتر است یک شبکه کوچک وایرلس و یا کابلی هم راه اندازی کنید تا نیازی به انتقال فایلها با فلش نباشد؛ هزینه زیادی هم ندارد.
خیلی وقت ها بصرفه تر است بجای اینکه همه خدمات تکمیلی چاپ را خودتان انجام دهید، آنها را به یک شرکت دیگر برونسپاری کنید. یاد بگیرید که بجای رقابت با دیگران با آنها همکاری کنید. بسیاری اوقات شراکت و همکاری با دیگران به رشد و پیشرفت هر دوی شما خواهد انجامید. ضمن اینکه در بیشتر مواقع گریزی از همکاری نیست، چون خواسته های مشتریان متنوع است و توان شما محدود.

مخصوصا با یک چاپخانه افست خوب هم قرارداد ببندید تا بتوانید بعضی از خدمات چاپ افست مثل کارت ویزیت و سربرگ را هم ارائه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *